Zavrieť

Porady

Zivnost & Naklady

Dobry den.
Chcel by som troska objasnit niektore veci ohladom nakladov.
Zalozil som si zivnost (9/2008) tento rok z dovodu ze to vyzadoval zamestnavatel.A nemal som este cas zistit ako a co si mozem dat do nakladov aby som neplatil na dalsi rok vysoku vyrovnavku dani a odvody.Pracujem v oblasti stavebnictva mam zenu na materskej.Material s ktorym robim nakupuje zamestnavatel.Tak mi dajte nejake tipy co si mozem dat do nakladov aby som aspon troska sa do toho dostal .
Vopred dakujem
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

lydia.novotna Pozri príspevok
Čiže BaBoNL: aby si tomu pochopil, ty si uplatňuješ až 60 %, keďže máš na živnostenskom liste stavebná činnosť. Nemusíš si viesť účtovníctvo, len si pekne odkladaj všetky faktúry, ktoré ti zamestnávateľ vystavil a hlavne príjmové pokladničné bloky a výpisy z bankového účtu. Do marca nasledujúceho roku to odovzdaj účtovníkovi a povedz, že chceš ísť na paušálne výdavky.
...tak Lydka, celkom s Tebou nesúhlasím.

1.Ako vieš, že BaBoNL má na živnostenskom liste "stavebná činnosť" - remeselná živnosť?
Remeselnú živnosť musíš pri zakladaní dokazovať odbornou spôsobilosťou /vyúčný list, prax/, ináč Ti ŽÚ uvedenú remeselnú živnosť nezapíše.
Takže ak pri zakladaní živnosti "nedokladoval", tak má "voľnú" živnosť a teda nárok iba na 40 % paušálne výdavky.

2. Zamestnávateľ mu nevystavuje faktúry. Vystavuje ich BaBoNL svojmu ODBERATEĽOVI.
0 0
lydia.novotna lydia.novotna

lydia.novotna je offline (nepripojený) lydia.novotna

Tak trošku som si tipla, keďže poznám pár podobných živnostníkov. Pokiaľ by mal voľnú živnosť, potom samozrejme súhlasím, že môže ísť len na 40 %
0 0
BaBoNL BaBoNL

BaBoNL je offline (nepripojený) BaBoNL

dostali ste ma troska do obrazu.momentalne mam len volnu zivnost pretoze som nemal cas si urobit nove vyhlasky s elektriky.Asi som to zanedval a to ma stalo minus 20 percent z pausalovych .... Faktury odkladam vsetky ktore komu vystavujem.A ako vydavky mam zatial len seky od inkasa kde mam nahlaseny pobyt aj firmu(pocul som ze sa da nejake percento odpocitat ako naklady z inkasa) a platim si zdravotnu.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

....ak pôjdeš na tzv. "paušálne " výdavky, tak si ešte budeš môcť dať do výdavkov platby do ZP.....ale nič viac.
0 0
BaBoNL BaBoNL

BaBoNL je offline (nepripojený) BaBoNL

ja som siel na toto forum preto aby som zistil co je pre mna lepsie a co nie..ako sa vyvarovat tomu aby som neplatil na dalsi rok odvody ktore budu strasne vysoke atd..lebo som nerozpraval este zo ziadnou ekonomkou ani uctovnickou..ked v tom budem zabehnuty.. tak dufam ze aj ja niekomu tuna poradim a pomozem
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

OK BaboNL,
tak dúfam, že sme Ti trošku pomohli.

Zhrniem to:
1. môžeš ísť na paušálne 40 % výdavky + poistné ZP
alebo
2. budeš viesť účtovníctvo /vtedy musíš všetky svoje výdavky zdokladovať - účtovníctvo je ideál ak Tvoje skutočné výdavky by boli vyššie ako tých spomínaných 40 %

Takže pre začiatok si radšej všetky svoje doklady o výdavkoch odkladaj a na konci roka Ti určite účtovníčka poradí čo Ti je výhodnejšie.

Veľa úspechov
0 0
BaBoNL BaBoNL

BaBoNL je offline (nepripojený) BaBoNL

takze ak dobre chapem..ak si mozem dat pausalove vydavky 40 percent...a mam napriklad fakturu na 100 000sk...tak odpocitam 40 percent plus ZP a ostane mi 60 000sk..a s toho odvadzam dan 19 percent ktory potom platim danovemu uradu ?co je zhruba 12 000sk ?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

BaBoNL Pozri príspevok
takze ak dobre chapem..ak si mozem dat pausalove vydavky 40 percent...a mam napriklad fakturu na 100 000sk...tak odpocitam 40 percent plus ZP a ostane mi 60 000sk..a s toho odvadzam dan 19 percent ktory potom platim danovemu uradu ?co je zhruba 12 000sk ?
BaBoNL no trošku si v tom zmätený : funguje to skoro takto ako si napísal ale
napíšem v bodoch :
1. vystavíš faktúry do konca roka dajme tomu ich počet bude 10
2. príjem z faktúr bude 100 000 sk
do zdravotnej poisťovne zaplatíš cca 4500 Sk čiže účtovníctvo z tvojho doterajšieho podnikania bude vyzerať takto :

príjem: 100 000,-
odvody do ZP : 4 500,-
paušalne výdavky 40 000,-
rozdiel 55 500,- Sk
nezdan. minimum cca 98 000 / rok ( 8200 Sk /mesačne čiže 32800,-)
čiže tvoj základ dane bude vo výške 22 700 SK a z tohoto základu dane budeš platiť 19% daň = 4300 Sk,

ako toto je veľmi zhruba napísané. Výšku dane ovplyvnuje naozaj aj manželka, aj dieťa a aj to kde si robil a koľko si zarobil pred otvorením živnosti. S týmto ti v pohode pomôže účtovník.
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
No predpokladam, ze aj do 8/2008 si nieco robil a mal zarobok, pravdepodobne ako zamestnanec, cize do danoveho priznania za tento rok budes mat zapocitany aj tento prijem plus tvoje faktury , z ktorych si uplatnis pravdepodobne tie pausalne vydavky a odvody a potom ti vyjde nejaky zaklad dane, tam este moze byt odpocet na zenu, nezdanitelna cast a pripadne dochodkove pripoistenie a pod a az tak vyjde ten zaklad dane, no ale to sa neda bez tychto udajov povedat. Ale naozaj sa treba obratit na niekoho, co v tom robi a daju sa legalne urobit aj s vydavkami veci, no ale naozaj treba vyuzit danovych expertov.
0 0
BaBoNL BaBoNL

BaBoNL je offline (nepripojený) BaBoNL

co je to nezdanene minimum ?PS: manzelka je na materskej s 11 mesacnym dietatom takze tento rok bol jej prijem len materska
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Dopĺňam ešte odpoveď na Tvoju otázku ohľadne NČ, ktorá je v roku 2008 vo výške 98.496 Sk na daňovníka, pri splnení podmienok podľa ZDP:
ZDP
§ 11
Nezdaniteľné časti základu dane
Na začiatok
(1) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti základu dane uvedené v odsekoch 2 až 4.
(2) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane, ktorý
a) sa rovná alebo je nižší ako 100-násobok sumy platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca 19, 2-násobku sumy platného životného minima,
b) je vyšší ako 100-násobok platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca rozdielu 44, 2-násobku platného životného minima a jednej štvrtiny základu dane; ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka sa rovná nule.
(3) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane
a) rovnajúci sa alebo nižší ako 176, 8-násobok platného životného minima a jeho manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti57) v tomto zdaňovacom období
1. nemá vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma zodpovedajúca 19, 2-násobku platného životného minima,
2. má vlastný príjem nepresahujúci sumu zodpovedajúcu 19, 2-násobku platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je rozdiel medzi sumou zodpovedajúcou 19, 2-násobku platného životného minima a vlastným príjmom manželky (manžela),
3. má vlastný príjem presahujúci sumu zodpovedajúcu 19, 2-násobku platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule,
b) vyšší ako 176, 8-násobok platného životného minima a jeho manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti57) v tomto zdaňovacom období
1. nemá vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma zodpovedajúca rozdielu 63, 4-násobku platného životného minima a jednej štvrtiny základu dane tohto daňovníka; ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule,
2. má vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma vypočítaná podľa prvého bodu, znížená o vlastný príjem manželky (manžela); ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule.
(4) Nezdaniteľnými časťami základu dane sú aj
a) príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie podľa osobitného predpisu, 35)
b) finančné prostriedky na účelové sporenie,
c) poistné na životné poistenie.
0 0
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

Viem, že na Porade som to niekde videl, ale nemôžem nájsť. Mám otázku, keď si chcem otvoriť živnosť od 01.01.2010 lebo si potrebujem vybaviť kanceláriu, ale potrebujem absolvovať už v októbri mesačný kurz, ktorý stojí cca 500 €. Budem si môcť náklady pred otvorením uplatniť v rámci živnosti v r. 2010. Veľmi pekne ďakujem.
0 0
manus manus

manus je offline (nepripojený) manus

Som kto som :-)
Kolenčík Pozri príspevok
Viem, že na Porade som to niekde videl, ale nemôžem nájsť. Mám otázku, keď si chcem otvoriť živnosť od 01.01.2010 lebo si potrebujem vybaviť kanceláriu, ale potrebujem absolvovať už v októbri mesačný kurz, ktorý stojí cca 500 €. Budem si môcť náklady pred otvorením uplatniť v rámci živnosti v r. 2010. Veľmi pekne ďakujem.
Áno, môžeš pokiaľ sa ten kurz týka tvojej podnikateľskej činnosti. Ale pokiaľ som pochopila príspevok, tak je to kurz, ktorý potrebuješ kým ju založíš, takže OK.
0 0
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

Ďakujem. Áno, ale ide aj o iné náklady ako počítač, kancelársky nábytok a pod. pred začatím živností, ktoré chce nakúpiť už teraz. Aj to môže dať do nákladov v mesiaci január, keď bude mať živnosť?
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

Kolenčík Pozri príspevok
Ďakujem. Áno, ale ide aj o iné náklady ako počítač, kancelársky nábytok a pod. pred začatím živností, ktoré chce nakúpiť už teraz. Aj to môže dať do nákladov v mesiaci január, keď bude mať živnosť?
Všetky výdavky súvisiace so založením živnosti, ktoré vzniknú ešte pred jej založením, si môže dať do nákladov podľa zákona o dani z príjmov, par. 4, ods. 4:

"(4) Výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník s príjmami podľa § 6 začal túto činnosť vykonávať, sa zahrnú do základu dane, počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom začal túto činnosť vykonávať. U daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý pokračuje v činnosti8) poručiteľa, sa prihliadne aj na zásoby získané z dedičstva po poručiteľovi, ktorý mal príjmy podľa § 6, ak o tieto zásoby bol zvýšený základ dane poručiteľa podľa § 17 ods. 8."

Prikladám jedno staršie vyjadrenie DRSR k tejto problematike. Pozri si odpoveď na otázku "V roku 2006 som začal podnikať – živnosť mi začala platiť od mája 2006, ale počítač na podnikanie som zakúpil vo februári 2006. Je možné zahrnúť nákup počítača do daňových výdavkov (priamo, alebo len odpisy) ?"
Akurát neplatia tie sumy pre dlhodobý hmotný majetok.
Naposledy upravil Blankake : 29.09.09 at 07:27
0 0
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

Veľmô pekne ďakujem. Tak môže začať, drž palce.
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

Kolenčík Pozri príspevok
Veľmô pekne ďakujem. Tak môže začať, drž palce.
Priložila som ešte prílohu vyjadrenia DRSR - pozri si.

A veľmô budem držať palce.
0 0
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

Aj za to veľmô, veľmô ďakujem, budem čítať.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať